Sławomir John Lipiecki Website
login hasło
Spis artykułów w dziale koty
18.04.2016
17:13

Karmiciele, czyli osiedlowa zmora.

Karmiciele tudzież „dokarmiacze” są nam dobrze znani z osiedli i sąsiedztwa. Jedni ich nienawidzą, inni zaś szanują. Paradoksalnie, jedni i drudzy mają w swych osądach rację!

czytaj dalej...
01.07.2015
19:07

Ryś - pożyteczny drapieżnik

Ryś (Felis Lynx), choć znacznie mniejszy od swych potężnych kuzynów z afrykańskiej sawanny, tropikalnych lasów Azji czy też stepów Syberii, jest silnym i groźnym kotem. Niegdyś przedstawiciele tego gatunku występowali niemal wszędzie, gdzie tylko był las i pożywienie. Dziś te piękne koty stanowią rzadkość. Wieki zaciekłych polowań i utrata naturalnych siedlisk postawiły rysie w obliczu ostatecznej zagłady.

czytaj dalej...
03.04.2014
15:47

Irbis - władca śniegu

Pantera śnieżna (Panthera Uncia Uncia) zwana też irbisem lub barsem należy do jednych z najsłabiej poznanych gatunków kotów. Jest to zapewne spowodowane tym, iż zamieszkuje niedostępne tereny gór wysokich (Himalaje oraz Tien-szan), gdzie trudno prowadzić badania naukowe ze względu na wyjątkowo nieprzychylny dla człowieka klimat.

czytaj dalej...
29.07.2013
13:42

Gepard - demon prędkości

Na gorących, suchych równinach afrykańskiej sawanny żyje jeden z najniezwyklejszych kotów na naszej planecie. Gepard (Acinonyx jubatus) - piękny, wyróżniający się wyglądem kot znany całemu światu jako najszybszy ssak na Ziemi. Fakt, iż jest niezwykle mądry i miły spowodował, że już wiele wieków temu był oswajany przez człowieka. Jednak nie wszyscy potrafią dostrzec zalety tego kota. Z niezrozumiałych powodów był i jest prześladowany zarówno przez farmerów jak i zawodowych myśliwych. Tym samym gepard znalazł się na liście najbardziej zagrożonych wyginięciem gatunków wśród rodziny Felidae.

czytaj dalej...
12.07.2013
15:44

Żywienie kotów domowych

Wszystkie koty to drapieżniki doskonałe. Niestety, wielu ludzi raczy o tym zapominać, lub zwyczajnie nie przyjmuje tego do wiadomości. Dla amatorów „futrzaków” kotek to kolejne domowe zwierzątko, które można chować po swojemu, wychowywać po swojemu i… karmić po swojemu. Nic bardziej mylnego! Tak jak człowiek nie stanie się słoniem, tak kot nie stanie się człowiekiem – nigdy, przenigdy! Każdy szanujący się kot jest mięsożerny i dlatego jego zapotrzebowanie na węglowodany jest niewielkie. Artykuł ma na celu przede wszystkim ocalić jak najwięcej kocich istnień przed ich pseudo-miłośnikami.

czytaj dalej...
12.07.2013
12:15

Lampart - koci duch

Od ponad 3 milionów lat elegancka, cętkowana sylwetka lamparta (zwanego także panterą) jest ozdobą dzikich terenów Afryki, Azji i Kaukazu. Potrafi wspaniale się wspinać i jest zdolny do osiągania dużej prędkości na małym i średnim dystansie. Uwielbiane przez miłośników kotów, czczone przez Egipcjan i znienawidzone przez farmerów pantery są jedynymi wielkimi kotami, które wciąż pozostają niezagrożone całkowitym wyginięciem.

czytaj dalej...
09.06.2013
22:22

Felidae na morzach i oceanach

Koty to nie tylko wspaniali przyjaciele, ale przede wszystkim doskonali łowcy. Ich umiejętności ceni się zwłaszcza w portach i na morzu. Na statkach i okrętach jednym z większych problemów od wieków były szczury lub karaluchy. Z tego powodu przedstawiciele Felidae na wielu jednostkach są wliczani w "etatowy" stan załogi. Znaczącą rolę koty odegrały także podczas działań wojennych. Brały czynny udział w krwawych zmaganiach na morzach i oceanach będąc w roli maskotek - jedynym symbolem normalnego świata.

czytaj dalej...
07.06.2013
18:27

Meet George - kot z USS North Carolina

Koty są idealnymi towarzyszami morskich wypraw. W historii można się doszukać wielu przypadków słynnych podróży z udziałem kotowatych. Nic nie było jednak dla kotów takim wyzwaniem, jak ciężka służba na pokładach okrętów, szczególnie w okresie II wojny światowej.

czytaj dalej...
07.06.2013
18:27

Kicia - kotka z ORP Burza

W cieniu armat olbrzymich pancerników na morzach i oceanach naszego globu walczyły także siły lekkie mniejszych flot, w tym Polskiej Marynarki Wojennej. Na tych jednostkach również służyły koty przeróżnych ras i maści. Tym razem skoncentruję się na naszych krajowych „futrzanych marynarzach”.

czytaj dalej...
Przybornik
Jesteś 85329 majtkiem na pokładzie.

Przeszukaj witrynę: 

Morze Statki i Okręty - FB

 

Nowa Technika Wojskowa - FB

 

Mój baner:

 

 

Zaprzyjaźnione serwisy:

 

USS Iowa Association - Battleship Pacific Center

 

USS Iowa Association - Battleship Pacific Center

 

Sklei i serwis komputerowy

 

 

 

 


   Mapa strony

Portfolio
       Sławomir Lipiecki
        Publicystyka
        Rysunki i Grafika
        Webdesign
Okręty
        Artykuły
        Recenzje
        Modele
        Źródła
MSiO
        Numery
        Facebook
        Magnum-X
Koty
        Artykuły
        Źródła
        Mój poradnik
Persido
        Żywot człowieka poczciwego
        Kogut domowy
        Zgrupowanie AK Podlasie
        Galeria
Galeria
        Moje prace
        Okręty
        Koty
        Różne
Kontakt
   Szybki kontakt

E-mail: irbis@warships.com.pl
   Narzędzia

Copyright (c) Sławomir Lipiecki