Sławomir John Lipiecki Website
login hasło
Portfolio - publicystyka

KSIĄŻKI

 

Big Five cz. 1

Big Five - Pancerniki typu Tennessee i Colorado cz.1

Wydawnictwo AJ-Press, Gdańsk 2003 r.

Projekt okładki: Adam Jarski, malował: Grzegorz Nawrocki

 

Była to moja pierwsza poważniejsza praca. Opowiada historię pięciu (stad przydomek Big Five, czyli Wielka Piątka) ostatnich klasycznych superdrednotów amerykańskich, należących do typów Tennessee i Colorado, w tym ich genezę powstania, budowę i konstrukcję, także w porównaniu z okrętami innych państw lat 20-tych i 30-tych XX w. Przedstawiono również niewielkie modernizacje pancerników w okresie międzywojennym.

 

Zdaniem amerykanów, były to najpotężniejsze okręty okresu międzywojennego. W praktyce jednak, ze względu na fakt, iż nie przeszły wielkiej modernizacji takiej, jak starsze pancerniki US Navy (typów Nevada, Pennsylvania i New Mexico), oraz ich pancerz burtowy okazał się cieńszy, niż podawały to propagandowe opracowania z tamtych lat, ich rzeczywista wartość bojowa była niestety o wiele mniejsza niż można by się tego spodziewać. Na przykład pancerniki typu Tennessee miały dużo mniejszą siłę ognia, słabszy pancerz, system kierowania ogniem, zasięg operacyjny i zwrotność względem przebudowanego w latach 1929-1931 pancernika USS "Nevada" (BB-36), który notabene należał wówczas realnie do najpotężniejszych okrętów świata.

 

Tych informacji niestety w książce zabrakło. Ówczesne źródła, jakie mogłem pozyskać miały sprzeczne i niepełne dane. Stąd książka zawiera zbyt wiele pozytywnych określeń względem omawianych okrętów. Ponadto w tekście występuje kilka błędów dotyczących danych, z czego najpoważniejszym jest niewłaściwie podana grubość opancerzenia burt (często określana na 406 mm, czyli 16") - w rzeczywistości pancerniki te miały na burcie pas o grubości 343 mm (13,5") pancerza typu CKC (USS "Vest Wirginia" miał płyty typu BTC), zaś maszynę sterową ochraniał pancerz o grubości odpowiednio 356 mm (14") na typie Tennessee i 406 mm (16") na typie Colorado. Poważnym mankamentem książki jest także schemat rozplanowania siłowni, który jest niemal całkowicie błędny, podobnie jak wykresy linii teoretycznych kadłuba. Nie cieszą oka średniej jakości plany generalne (zewnętrzne), kreślone w starym stylu (na desce), choć tu akurat nie ma to większego znaczenia, bowiem książka nie jest o profilu modelarskim.

 

Pomimo jednak tych mankamentów, nawet z perspektywy dnia dzisiejszego publikacja zawiera mnóstwo moim zdaniem ciekawych, wartościowych informacji i danych, Choćby o genezie powstania pancerników, ich osiągach, problemach, zaletach i załodze. Publikacje przewidziano jako trzyczęściową, jednak wiadomo, że ostatnia z nich się nie ukaże. Być może wkrótce zrobię kompleksową reedycję działa i wydam je w znacznie poprawionej, poszerzonej formie u innego wydawcy, jako całość.

 

 

Big Five cz. 2Big Five - Pancerniki typu Tennessee i Colorado cz.2

Wydawnictwo AJ-Press, Gdańsk 2004 r.

Projekt okładki: Adam Jarski, malował: Grzegorz Nawrocki

 

Druga część monografii o amerykańskich pancernikach typu Tennessee i Colorado. Podobnie jak poprzednio, wydano ją w formacie A4, na 64 stronach. Materiał zawiera 105 czarno-białych zdjęć, 2 plansze barwne (w tym okładka), 15 tabel, 16 rysunków i wkładkę z planami.

Pomimo wielkich starań, by publikacja była jak najlepsza, także tym razem niestety powtórzono błąd z grubością pasa burtowego (14" i 16" zamiast prawidłowych 13,5") oraz niewłaściwym rozplanowaniem siłowni. Rysunki generalne są zdecydowanie lepsze niż w części pierwszej, choć wciąż daleko im do ideału, szczególnie że podkład pod plan poglądowy pancernika USS "California" pochodził z nieaktualnych (nawet wówczas) wersji przedruków z Floating Drydocks.

Pomimo jednak kilku "potknięć, także w tym wypadku książka nie jest ostatecznie taka zła, nawet z perspektywy dnia dzisiejszego. Znajdziemy w niej dość obszerną genezę i przebieg ataku japońskiego na Pearl Harbor 7 grudnia 1941 r., program częściowej modernizacji dwóch z omawianych pancerników oraz generalnej przebudowy trzech pozostałych. Uzbrojenie, systemy radioelektroniczne i konstrukcję okrętów przedstawiłem na bazie najlepszych ówcześnie dostępnych źródeł i znaczna większość z tych informacji jest jak najbardziej aktualnych do dnia dzisiejszego. Z uwagi na zatarg z Redakcją, części trzeciej nie będzie. Przygotowuję reedycję dzieła w formie obszernego artykułu, który ukaże się najprawdopodobniej na łamach MSiO.

 

 

USS North Carolina 3D

"North Carolina" - Seria 3D

Wydawnictwo KAGERO, Lublin 2007 r.

Autorzy: Sławomir Lipiecki (tekst i rysunki) i Stefan Dramiński (grafika 3D)

 

Pierwsza z książeczek formatu A4 (plus wkładki z planami formatu A2) serii morskiej wydawnictwa KAGERO. Jest to mini-monografia amerykańskiego okrętu liniowego (BB-55) USS "North Carolina” (pancernika, który w charakterze pływającego muzeum można podziwiać w USA do dnia dzisiejszego). Publikacja przygotowana została wyłącznie w języku angielskim.

 

Pomimo faktu, że nacisk położono w niej na dużą ilość grafik 3D Stefana Dramińskiego i moich rysunków poglądowych z przeznaczeniem głównie dla modelarzy, starałem się nadać jej jak najwięcej z profilu popularno-naukowego. Ponieważ modelarstwo nie jest moją specjalnością, ani nawet nie leży w kręgach mojego zainteresowania (interesuje mnie to, jaki jest okręt sam w sobie, co potrafi na tle innych jednostek oraz jaka była jego geneza i historia, a nie np. kształt pokładnika admiralskiej łodzi motorowej), stosunkowo krótki tekst (wzbogacony obszernymi tabelami z danymi taktyczno-technicznymi) opracowałem w swoim tradycyjnym stylu, tj. kładąc nacisk na zagadnienia techniczne, analizę porównawczą, ocenę okrętu i trochę historii. Ponadto dodałem kilka rysunków przekrojowych, schematów armat i opancerzenia.

 

Publikacja z pewnością jest godna polecenia, choć w niedalekiej przyszłości planuję wydać ją w znacznie poszerzonej formie i już o całkowicie popularno-naukowym profilu.

 

 

Takao

"Takao" - Seria 3D

Wydawnictwo KAGERO, Lublin 2008 r.

Autorzy: Sławomir Lipiecki (tekst i rysunki) i Waldemar Góralski (grafika 3D)

 

Kolejna pozycja serii morskiej 3D wydawnictwa KAGERO. Poświęcono ją japońskiemu ciężkiemu krążownikowi "Takao". Podobnie jak poprzednio, tekst jest w całości w języku angielskim i przez swoją wymuszoną odgórnie skrótowość, stanowi jedynie dodatek do rysunków i grafiki trójwymiarowej. Model 3D wykonał tym razem (niezależnie ode mnie) Waldemar Góralski. Materiał tekstowy w książce jest tradycyjny dla mojego stylu. Zawiera liczne dane taktyczno-techniczne, omawia konstrukcję i modernizacje krążownika, jego rzeczywiste możliwości operacyjne, analizę porównawczą na tle niektórych zagranicznych okrętów tej klasy itp.

 

Niestety, zabrakło miejsca choćby na skrótowe kalendarium służby i podsumowanie. W całej książeczce nie ma też ani jednego zdjęcia, zaś w planach brakuje rzutu generalnego z góry. Pomimo jednak tych niedostatków, publikacja prezentuje się jakościowo nieco lepiej niż poprzednia i z tego, co już zdołałem się dowiedzieć, zawiera niewiele istotnych błędów, co będzie łatwe do poprawienia przy obszerniejszej reedycji publikacji, która być może będzie miała miejsce.

 

 

"U-Boot VIIC" - Seria 3D

Wydawnictwo KAGERO, Lublin 2008 r.

Autorzy: Sławomir Lipiecki (tekst i rysunki) i Stefan Dramiński (grafika 3D)

 

Zdecydowanie ostatnia pozycja serii morskiej 3D wydawnictwa KAGERO, której jestem autorem tudzież współautorem. Tym razem opowiada o konstrukcji i możliwościach operacyjnych słynnych niemieckich okrętów podwodnych typu VIIC, prawdziwych koni roboczych Kriegsmarine. Jest to zarazem pierwsza moja poważniejsza praca nie poświęcona jednostkom nawodnym (sic!) Książka w istocie stanowi poszerzoną i poprawioną wersję dość obszernego artykułu opublikowanego wcześniej na łamach numeru specjalnego „Militaria XX Wieku” - nr 1/2006 r. Zawiera mnóstwo danych taktyczno-technicznych, tabel, trochę analiz i historii.

 

Po raz kolejny ograniczona objętość publikacji, przy jednoczesnej mnogości wybudowanych jednostek typu VIIC (w różnych wariantach) sprawiła, iż zabrakło kalendarium służby każdego z nich. W zamian za to jest mnóstwo dodatkowych rysunków detali, przekrojów, opis pomieszczeń oraz piękna grafika 3D autorstwa Stefana Dramińskiego.

 

 

PUBLICYSTYKA PRASOWA

 

 

Przegląd Morski

"Przegląd Morski"

Wydawnictwo ZRW MW.

 

Do tej pory mam na swoim koncie jedynie dwie, ale za to dość obszerne publikacje wydane na łamach „Przeglądu Morskiego”, pt. „Szwedzkie pancerniki typu Sverige część 1” (plus reedycja tego tekstu) oraz „Lotniskowce kontra pancerniki”. Po niedawnej reaktywacji redakcji, red. naczelny kmdr ppor. dr Mariusz Konarski zaproponował mi reedycję połączoną z poszerzeniem powyższych artykułów. Ponadto nie jest wykluczone, że zamówiona zostanie u mnie cała seria publikacji poświęconych szwedzkim okrętom wojennym. Tym samym „Przegląd Morski” należy traktować jako moje obecne miejsce na publikacje oraz doskonałe źródło zbierania tzw. „punktów doktoranckich”.

 

 

 

MSiO

"Morze Statki i Okręty"

Wydawnictwo Magnum-X, Warszawa.

 

Początkowa współpraca z redakcją MSiO nie układała się najlepiej. Opublikowałem na łamach czasopisma jedynie dwuczęściowy artykuł o pancernikach typu Nevada, który nie dość, że napisany został w moim – nazwijmy to - „starym stylu”, to w dodatku zawierał mnóstwo nieaktualnych danych, szczególnie z punktu widzenia prowadzonych przeze mnie aktualnie badań nad konstrukcją tych jednostek. Z realizacji zamówionego artykułu o pancernikach typu Pennsylvania na łamach MSiO już później zrezygnowałem. Do czasu!

 

Sytuacja zmieniła się diametralnie w sierpniu 2008 r. Po bardzo miłych, rzeczowych i krótkich negocjacjach, wydawnictwo Magnum-X zamówiło u mnie sporo artykułów, w tym obszerną, bardzo trudną do napisania (wręcz "karkołomną"!) analizę porównawczą najpotężniejszych okrętów wojennych w historii. Dotychczas na łamach MSiO ukazało się już sporo moich obszernych tekstów analitycznych, w tym m.in. „Iowa kontra Yamato – pojedynek mistrzów”, „Pancerniki typu Yamato” (dwie części), „Pancerniki typu Pennsylvania” (trzy części) i „Trudne początki – Amerykańskie pancerniki typu Delaware” (dwie części) . W przygotowaniu mam kilka kolejnych tematów, które regularnie ukazywać się będą w kolejnych numerach.

 

 

Armia

"ARMIA"

Wydawnictwo KAGERO, Lublin.

 

Moje publikacje na łamach "Armii" stanowiły krótki epizod w karierze. Ukazały się tam bowiem jedynie dwie części mojego osobistego reportażu (wraz ze zdjęciami i rysunkiem poglądowym) z pierwszych rejsów na pokładzie fregaty rakietowej ORP "Generał Kazimierz Pułaski" ("Z pokładu fregaty rakietowej") oraz kilka rysunków i mapek (m.in. do artykułów Pana Jerzego Bojko o rozwoju Marynarek Wojennych Japonii i Chin).

 

 

 

 

 

 

 

Militaria XX wieku

"Militaria XX wieku".

Wydawnictwo KAGERO, Lublin.

 

Przez kilka lat było to moje główne miejsce na publikacje. Większość zamieszczanych materiałów okraszonych zostało moimi rysunkami poglądowymi (często kolorowymi) oraz piękną grafiką 3D autorstwa Stefana Dramińskiego. Artykułów i grafik, które wyszły spod mojej ręki, a znalazły się na łamach czasopisma Militaria XX wieku było bardzo wiele, dlatego wymienię tu tylko te najważniejsze: "Superpancernik Nevada" (trzy części, czwarta - ostatnia - jeszcze się nie ukazała i z pewnością się nie ukaże na łamach tego czasopisma), "Największa bitwa pancerników" (dwie części), cykl artykułów o niemieckim pancerniku "Bismarck" (cztery części plus tekst o anatomii tego okrętu), "Okręty liniowe typu Fuso" (dwie części), "Yamato-anatomia", "U-boot VIIC", "Bohaterowie Kuantanu" itd.

 

 

 

Okręty

"OKRĘTY" - numer specjalny MXXw.

Wydawnictwo KAGERO, Lublin 2007 r.,

Redaktor prowadzący: Sławomir Lipiecki

Projekt okładki:  KAGERO STUDIO, malował: Krzysztof Grzywacz

 

Ta oto gazeta (Militaria XX Wieku - WYDANIE SPECJALNE - nr 2(3)/2007) jest niemal całkowicie moim dziełem. Byłem jej redaktorem prowadzącym, autorem dwóch dużych artykułów ("Pancerne lodołamacze" i "Pancernik USS North Carolina") oraz wielu grafik i rysunków. Do opracowania "Okrętów" zaprosiłem wyłącznie największe autorytety z mojego otoczenia, w tym byłego oficera z ORP "Hydrograf", kmdra por. rez. Jerzego Bojko, znakomitego grafika 3D Stefana Dramińskiego i jednego z najlepszych publicystów morskich w naszym kraju, Michała Kopacza.

 

Połączenie ciekawych tekstów o wysokim poziomie merytorycznym, ciekawych zdjęć i rysunków technicznych z grafiką 3D oraz dobrej jakości papierem kredowym, zaowocowało powstaniem pisma morskiego, jakiego jeszcze w Polsce nie było. Wnioskując z relacji moich znajomych, publikacja została ciepło przyjęta nawet w gronie najzagorzalszych przeciwników redakcji i moich osobistych (choćby na forach DWS czy FOW)!

 

Niestety, współpraca z Redakcją zakończyła się bardzo gwałtownie, oczywiście głównie z powodów finansowych. Zasada jest bowiem jedna – za darmo lub półdarmo pracować będzie chyba tylko skrajny desperat wyzuty z dumy i honoru. Ja do tej grupy zdecydowanie nie należę (…)

 

 

Kot"KOT" - magazyn miłośników kotów

Wydawnictwo GALAKTYKA, Łódź.

 

Publicystyka tego typu była (i jest) dla mnie odskocznią od monotonnego, zimnego, technicznego świata okrętowego. Co prawda materiały dostarczane redakcji także miały treść popularno-naukową, jednak w tym wypadku nacisk postawiony był przede wszystkim na tzw. "lekkość języka". Po roku bardzo dobrze układającej się współpracy, zaprzestałem jednak publikowania się na łamach "Kota" (powodem były przejściowe problemy osobiste). W międzyczasie Redakcja zawiesiła swoją działalność, by w ostateczności zakończyć całkowicie wydawanie miesięcznika "Kot". Smutne o tyle, że czasopisma gloryfikujące psy mają się nadzwyczaj dobrze (...)

 

Dotychczas w ramach serii artykułów publikowanych na łamach tego czasopisma ukazały się monografie takich kotów jak: Puma, Gepard, Ryś, Jaguar, Lampart, Irbis (jako zimowy suplement do Lamparta), Lew, Lwice, Żbik, Karakal, Tygrys oraz materiał historyczny pt. "Koty marynarze" (wprowadzenie do tematu).

 

 

"Kocie Sprawy" - magazyn miłośników kotów

Wydawnictwo Elawet Spółka z o.o., Warszawa.

 

Czasopismo „Kocie Sprawy” jest obecnie jedynym poważnym czasopismem o tematyce Felinologicznej w naszym kraju. Od końca 2012 roku jestem stałym współpracownikiem jego Redakcji. Zajmuję się tematyką kotów okrętowych w stałej serii „Felidae na morzach i oceanach świata”. W przyszłości poszerzę asortyment artykułów publikowanych na łamach tego periodyku o analizę anatomiczną i zachowawczą kotów dzikich (dużych, małych i Acinonyx). 

Przybornik
Jesteś 83158 majtkiem na pokładzie.

Przeszukaj witrynę:



 

Morze Statki i Okręty - FB

 

Nowa Technika Wojskowa - FB

 

Mój baner:

 

 

Zaprzyjaźnione serwisy:

 

USS Iowa Association - Battleship Pacific Center

 

USS Iowa Association - Battleship Pacific Center

 

Sklei i serwis komputerowy

 

 

 

 


   Mapa strony

Portfolio
       Sławomir Lipiecki
        Publicystyka
        Rysunki i Grafika
        Webdesign
Okręty
        Artykuły
        Recenzje
        Modele
        Źródła
MSiO
        Numery
        Facebook
        Magnum-X
Koty
        Artykuły
        Źródła
        Mój poradnik
Persido
        Żywot człowieka poczciwego
        Kogut domowy
        Zgrupowanie AK Podlasie
        Galeria
Galeria
        Moje prace
        Okręty
        Koty
        Różne
Kontakt
   Szybki kontakt

E-mail: irbis@warships.com.pl
   Narzędzia

Copyright (c) Sławomir Lipiecki