Sławomir John Lipiecki Website
login hasło


Meet George - kot z USS North Carolina
 

Koty są idealnymi towarzyszami morskich wypraw, sprawdzającymi się na pokładzie niemal w każdej sytuacji. W historii można się doszukać wielu przypadków słynnych podróży z udziałem kotowatych. Warto choćby wspomnieć, że w latach 1983 - 1984 nasz rodak, Andrzej Urbańczyk wraz ze swoim kotem Myszołowem odbyli słynny rejs dookoła świata, który zakończył się pełnym sukcesem. Nic nie było jednak dla kotów takim wyzwaniem, jak ciężka służba na pokładach okrętów, szczególnie w okresie II Wojny Światowej.

 

Amerykański pancernik USS "North Carolina" (BB-55) - okręt kota Meet George'a

 

Amerykański pancernik USS “North Carolina” (BB-55) był w chwili wejścia do służby (9 kwietnia 1941 r.) najgroźniejszą machiną wojenną na Ziemi. Tym niemniej z powodu swojej niezwykle skomplikowanej konstrukcji (głównie napędu), przez kilka pierwszych miesięcy swojego istnienia czas spędzał głównie na próbach morskich oraz w suchym doku, gdzie stoczniowcy w pocie czoła starali się usuwać liczne usterki niepoprawnie działającego napędu (występowały m.in. problemy z wibracjami przy marszu z prędkością powyżej 26 w).

W tych okolicznościach pancernik dorobił się niezbyt pochlebnego przydomka „Show Boat”, czyli „Okręt na pokaz”. Ta swoista „ klątwa” dotknęła także okrętowego kota, Meet George’a. Z powodu częstego pobytu w stoczni zamiast na pokładzie, zyskał on sobie złośliwy przydomek „General Electric”, jako iż ulubionym zajęciem kotka (zamiast tępienia szkodników) była „pomoc” mechanikom z tejże firmy podczas prac przy turbinach, agregatach i przekładniach redukcyjnych pancernika.

Gdy jednak udało się uporać z niedoskonałościami konstrukcji, złośliwe komentarze zniknęły w jednej chwili – USS „North Carolina” (wraz z bliźniaczym pancernikiem USS „Washington” BB-56) stała się bowiem symbolem amerykańskiego panowania na morzach i oceanach podczas II Wojny Światowej. Okręt z wielkim powodzeniem brał udział we wszystkich kluczowych akcjach ofensywnych i zaczepnych przeprowadzonych przez US Navy na Pacyfiku w latach 1942-1945. Pancernik był w tym okresie kilkukrotnie lekko uszkadzany przez wrogie lotnictwo oraz przez torpedę wystrzeloną z japońskiego okrętu podwodnego. Straty w załodze nigdy jednak nie były duże, choć wśród rannych raz znalazł się także kot Meet George. W sumie kotek został odznaczony kilkoma Gwiazdami Bojowymi za udział we wszystkich kampaniach bojowych okrętu oraz Purpurowym Sercem za odniesioną na służbie ranę. Jako że amerykanie nie mają w zwyczaju dokumentować tego typu ciekawostek, historii Meet George’a dowiadujemy się m.in. z oficjalnej kociej książeczki zdrowia, która niemal cudem zachowała się do dnia dzisiejszego.

 

Meet George

Książeczka zdrowia Meet George’a – kota z pancernika USS “North Carolina” (BB-55)

 

Kilka lat po zakończeniu wojny pancernik trafił do rezerwy, a kot okrętowy zakończył swoją morską karierę w Domu Weterana w Los Angeles. USS „North Carolina” jest obecnie okrętem-muzeum na Cape Fear koło Wilmington. Oprócz kilku kotów przebywających obecnie na pokładzie (już w całkowicie „luźnym” charakterze), drzemiącego dinozaura strzegą także… stada aligatorów (…)

 

Sławomir Lipiecki

 
Przybornik
Jesteś 88200 majtkiem na pokładzie.

Przeszukaj witrynę: 

Morze Statki i Okręty - FB

 

Nowa Technika Wojskowa - FB

 

Mój baner:

 

 

Zaprzyjaźnione serwisy:

 

USS Iowa Association - Battleship Pacific Center

 

USS Iowa Association - Battleship Pacific Center

 

Sklei i serwis komputerowy

 

 

 

 


   Mapa strony

Portfolio
       Sławomir Lipiecki
        Publicystyka
        Rysunki i Grafika
        Webdesign
Okręty
        Artykuły
        Recenzje
        Modele
        Źródła
MSiO
        Numery
        Facebook
        Magnum-X
Koty
        Artykuły
        Źródła
        Mój poradnik
Persido
        Żywot człowieka poczciwego
        Kogut domowy
        Zgrupowanie AK Podlasie
        Galeria
Galeria
        Moje prace
        Okręty
        Koty
        Różne
Kontakt
   Szybki kontakt

E-mail: irbis@warships.com.pl
   Narzędzia

Copyright (c) Sławomir Lipiecki