Sławomir John Lipiecki Website
login hasło


Prasowe bajanie o rosyjskim krążowniku
 
"Tureckie okręty podwodne tropią rosyjski krążownik Moskwa”. Żródło: 
http://www.defence24.pl/275312,tureckie-okrety-podwodne-tropia-rosyjski-krazownik-moskwa
 
 
Różne ja już bzdury czytałem na tematy okrętowe, ale po raz kolejny ktoś się musiał w tej materii wybić... 
 
Krążownik Moskwa
 
Pomijając błędy merytoryczne (np, zestrzelenie przez tureckie F-16 samolotu typu Mig, zamiast Su-24), szczególnie rozbawiło mnie następujące stwierdzenie cyt.: "Krążownik Moskwa samodzielnie nie ma praktycznie żadnych szans, by się obronić przed niespodziewanym atakiem okrętu podwodnego".
 
By było jasne, osobiście mam jak najniższe mniemanie o rosyjskich konstrukcjach, a szczególnie okrętach, które znam doskonale nawet z praktyki operacyjnej, ale bez przesady! Co by złego nie powiedzieć, krążowniki typu Slava są całkiem dobrze wyposażone w sprzęt ZOP i stanowią poważne zagrożenie dla KAŻDEGO okrętu podwodnego. No i rzadko chodzą w pojedynkę...
 
Okręty rosyjskie są oczywiście absolutnym anachronizmem konstrukcyjnym na tle analogicznych jednostek Zachodnich, szczególnie US Navy. "Moskwa" jest tak ułomna technicznie na tle np. amerykańskiej "Ticonderogi", że można by napisać o tym prześmiewczą książkę na poziomie słynnej serii programów Benny Hill Show. Na dodatek okręt ten, w ciągu już bez mała 30 lat służby nie przeszedł ANI JEDNEJ modernizacji, która w jakikolwiek sposób wzmocniłaby jego wartość. Ale co by jednak nie powiedzieć, to jest krążownik rakietowy, czyli najsilniejsza obecnie klasa okrętu nawodnego na świecie (nie licząc pancerników typu Iowa oczywiście, bo to nie tylko kompletnie inna liga, co wręcz wymiar, a poza tym wszystkie cztery spełniają obecnie rolę muzeów lub pół-muzeów). Będąc skrajnie złośliwym, możnaby napisać, że w przypływie fantazji, dowódca "Moskwy" mógłby po prostu rozkazać "dodać gazu" i oba tureckie okręty podwodne co najwyżej "powąchają spaliny" za rosyjskim krążownikiem.
 
Co do wyposażenia ZOP - podstawowym orężem do walki z okrętami podwodnymi są torpedy akustyczne, odpalane (przewodowo lub bezprzewodowo) z wyrzutni okrętowych lub zrzucane ze śmigłowców ZOP. Śmigłowiec jak wiadomo jest najgroźniejszą bronią przeciw okrętom podwodnym. W przypadku krążownika "Moskwa", na jego pokładzie stacjonuje jeden Ka-27. Nie ma tu oczywiście porównania z amerykańskim SH60 Seahawk czy brytyjskim HAS.3 Lynx, ale jest to bardzo groźna maszyna i silny argument ZOP rosyjskiego krążownika. Oprócz detektora anomalii, zestawu boi hydroakustycznych (pasywnych i aktywnych) oraz sonaru zanurzeniowego, uzbrojony jest w co najmniej dwie torpedy akustyczne (najprawdopodobniej kal. 400 mm modelu APSET-95), które może zrzucić bezpośrednio nad wykryty i namierzony okręt podwodny.
 
Tyle, że jak wiadomo, najpierw podwodnego przeciwnika trzeba wykryć, a co dopiero namierzyć. O ile tureckie okręty ograniczą się do działań pasywnych, to może im się nic nie stanie i będą zdolne spokojnie obserwować rosyjski okręt. Jeśli jednak podejmą próbę działań w trybie aktywnym, może się to dla nich skończyć FATALNIE...
 
Krążownik Moskwa
 
Wracając do potencjału "Moskwy" z zakresu ZOP, to sam okręt ma podkilową stację hydroakustyczną aktywno / pasywną MG-332 Tigan-2T oraz pasywną stację holowaną Platina/Horse Tail MF VDS. Prawdopodobnie dysponuje także aktywnym systemem zakłócania torped akustycznych. W skład uzbrojenia ZOP wchodzi 10 wyrzutni torped (2 x 5) kal. 533 mm dla torped akustycznych (najprawdopodobniej modeli UGST i 65-76 "Kit" Whale) plus dwa zestawy rakietowych bomb głębinowych bliskiego zasięgu RBU-6000.
 
Jak widać, krążownik dysponuje pełnym potencjałem wykrywania, namierzania, zwalczania i obrony przeciw okrętom podwodnym. Jest okrętem szybkim (niemal dwa razy szybszym niż tureckie okręty podwodne), zwrotnym i mającym niezłą dzielność morską. Przy tym wszystkim jest niestety "hałaśliwy". Można też oczywiście spekulować, co do obecnego stanu technicznego wspomnianych systemów, oraz ich praktycznej skuteczności. Jednak pisanie, że krążownik rakietowy "Moskwa" jest zupełnie bezbronny wobec ataku podwodnego jest - delikatnie mówiąc - sporym nadużyciem (...)
 
Sławomir J. Lipiecki

 

Przybornik
Jesteś 48270 majtkiem na pokładzie.

Przeszukaj witrynę: 

Morze Statki i Okręty - FB

 

Nowa Technika Wojskowa - FB

 

Mój baner:

 

 

Zaprzyjaźnione serwisy:

 

USS Iowa Association - Battleship Pacific Center

 

USS Iowa Association - Battleship Pacific Center

 

Sklei i serwis komputerowy

 

 

 

 


   Mapa strony

Portfolio
       Sławomir Lipiecki
        Publicystyka
        Rysunki i Grafika
        Webdesign
Okręty
        Artykuły
        Recenzje
        Modele
        Źródła
MSiO
        Numery
        Facebook
        Magnum-X
Koty
        Artykuły
        Źródła
        Mój poradnik
Persido
        Żywot człowieka poczciwego
        Kogut domowy
        Zgrupowanie AK Podlasie
        Galeria
Galeria
        Moje prace
        Okręty
        Koty
        Różne
Kontakt
   Szybki kontakt

E-mail: irbis@warships.com.pl
   Narzędzia

Copyright (c) Sławomir Lipiecki